Restaurant Tasarım Uygulaması

Restaurant Tasarım Uygulaması

Telaşlarla geçen bir hayatta insanların, huzur bulabileceği yerler araması elbette ki çok doğaldır. İnsanlar gittikleri restaurantlarda, lezzetin yanı sıra rahat edebilecekleri bir ortam aramaktadırlar. Biraz dinlenmek, eğlenmek, sosyalleşmek adına bu tarz yerleri tercih eden insanların sayısı oldukça fazladır. Kimi zaman romantik bir akşam yemeği, kimi zaman bir arkadaş toplantısı veya kutlamalar, kimi zaman ise iş toplantılarının adresi olmaktadır restaurantlar. Şık ve seçkin bir görüntü, kaliteli gıda malzemelerinin sağlanması, mekanın verdiği huzur, o restaurantın tercih edilmesinde büyük etkendir. Bir restaurantın tasarımı yapılırken öncelikle müşteri profiline karar verilmesi, mekanı tasarlarken size ipucu verecektir.

Tasarım yapılırken yemek masalarının düzeni ve konumu çok önemlidir. Mutfağa ve tuvalete yakın olması müşteriyi rahatsız edebilir. Her zaman için müşterinin istekleri ve talepleri ön planda olmalıdır. Bu sebeple, bir uzman ekipten yardım almak daha avantajlı ve kolay olacaktır. Kocaeli iç mimarlık firması ile çalışmak size bir ayrıcalık katacaktır. Her zaman, müşterilerinin isteklerini ön planda tutarak yapılan tasarımlar, mekana ayrı bir boyut kazandıracaktır. Öncelikle müşteri profili araştırılarak bir ön etüd çalışması hazırlanır. Ön tasarım yapılarak müşteriye sunulur ve fikir alışverişinde bulunulur. Bir konsept belirlenerek, o konsepte uygun çalışma başlatılır. Her mekanın kendine özgü bir konseptinin olması o mekanı ayrıcalıklı kılar. Ardından avan projesi çizilerek yani biçim ve mekan uyumu, maliyet gibi konular hesaplanarak görselleştirmeye geçilir. Görselleştirmede müşterinin istekleri doğrultusunda değişiklikler yapılabilir. Teknik şartname hazırlanır. Şantiye iş programı hazırlanarak keşif ve metraj çalışmaları yapılır.

Kullanılacak olan malzemelerin imalatına geçilerek tasarıma başlanır. Tasarımı yapılacak olan restaurantın duvarlarının hangi renk olacağı, duvar kağıdı kullanılacaksa desen seçimi, avizeler, tablolar, mobilya seçimi müşterinin isteğine göre yapılmalıdır. Bu mobilyaların nasıl konumlandırılması gerektiği, oturma düzeni, masaların birbirine yakınlık mesafesi, ses düzeni, ışık sistemi, tuvalet veya mutfağa olan uzaklık ve ortamdaki huzurun sağlanması elbette bir profesyonelin yapacağı bir iştir. Ustalık, maharet ve beceri isteyen bir meslek olan iç mimarlık, hayal gücünü de işin içine katarak harikalar yaratabilir.

25.1.2017